IATF 16949 Otomotiv KYS Denetimleri

International Automotive Task Force (IATF),  ISO/TS 16949’ un yerini alan yeni otomotiv standardının artık bundan sonra IATF 16949 olarak anılacağını duyurmuştu. Beklendiği gibi, yeni IATF 16949 standardı IATF tarafından yayınlandı.

IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi (KYS) standardının amacı, aşağıdakiler yoluyla, Kalite Yönetim Sistemi’ nin geliştirilmesidir:

  • Sürekli iyileştirmeyi sağlayarak,
  • Hata önlemeyi vurgulayarak,
  • Otomotiv sanayi’ nde kullanılan özel gereklilikleri ve araçları içererek,
  • Tedarik zincirinde değişkenliklerin ve israfın azaltılmasını destekleyerek.

Yeni IATF 16949 standardı, otomotiv sektöründeki kuruluşlar için kalite yönetim sisteminin şartlarını belirleyen ISO 9001 standardını referans alacaktır.

IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi (KYS) standardının oluşturulmasındaki amaç; otomotiv yan sanayilerince oluşturulan kalite yönetim sistemlerinin tüm dünyada kabul gören ortak kriterlere göre denetlenmesi ve değerlendirilmesidir.

2003 yılından bu yana edindiğimiz ISO/TS 16949 ve IATF 16949 konusundaki denetçilik / başdenetçilik tecrübe, birikimimizle ve IATF onaylı “International Automotive Auditor” olarak, otomotiv tedarik zincirinde olan ve Müşteri tarafından tanımlanmış, üretim ve/veya servis parçalarının üretildiği kuruluşlarda tedarikçi denetimleri ve ön denetim, belgelendirme denetimi, ara kontrol denetimi veya yeniden belgelendirme denetimi hizmetleri süreç odaklı denetim yaklaşımıyla gerçekleştirilir.

Denetçilik yaptığı süre içerisinde, gerek yurtiçi gerekse yurtdışında 850 den fazla kuruluşun sistem denetiminde Baş Denetçi / Denetçi olarak yer almıştır.

Yorumlar kapatıldı.