IRIS Danışmanlığı

IRIS (International Railway Industry Standard) Uluslararası Demiryolu Endüstrisi Standardı Danışmanlığı 

IRIS (International Railway Industry Standard) demiryolu endüstrisi için geliştirilmiş ve ISO 9001 prensiplerini baz alan ve demiryolu endüstrisine özel, uluslararası tanınmış tek standarttır. Onaylanmış belgelendirme kurumları tarafından ugulanan tek harmonize değerlendirme sürecine sahiptir.

IRIS, ISO 9001 standardını temel almaktadır. Ancak demiryolu endüstrisine özel yönetim sistemlerinin değerlendirilmesi için tasarlanmış tamamlayıcı bir uzantısıdır. 

IRIS, UNIFE (Union des Industries Ferroviaires Européennes – Association of the European Rail Industry) tarafından yönetilir ve amacı kar etmek değil, demiryolu endüstrisinde tüm tedarik zincirinde yüksek kalite oluşumuna destek vermektir.

IRIS Sertifikasyonunun Müşterileri  Demiryolu Endüstrisinin Tamamıdır.

Demiryolu ekipmanları; Kabin, kapı sistemleri, fren sistemleri, iç giydirme ile araç üstü kontrol, yolcu bilgilendirme sistemleri, kablolama sistemlerinin imalatçıları ve onların alt tedarikçilerinin tamamı IRIS’ in kapsamı içindedir.

Demiryolu araçları; Hafif raylı taşıtlar, bölgesel ve banliyö trenleri, yüksek hızlı trenler, Metrolar, Yolcu ve/veya yük vagonları, Lokomotiflerin imalatçıları ve onların alt tedarikçilerinin tamamı IRIS’ in kapsamı içindedir.

Sinyal Sistemleri; Araç üstü ve yol üstü (eğer istenirse) sistemlerinin imalatçıları ve onların alt tedarikçilerinin tamamı IRIS’ in kapsamı içindedir.

Kısaca, IRIS, tasarım ve/veya geliştirmeyi, imalatı ve bakım faaliyetlerinin yapıldığı tüm tedarik zincirini kapsamaktadır.

Tedarikçilerin finansal yapılarının değerlendirilmesi ve performansları; Tedarikçilerin/ ekipmanların teknik değerlendirilmesi; Tedarikçinin kontrat öncesi proje/kontrata özel gerekliliklerinin değerlendirilmesi; Ürünlerin standartlara göre değerlendirilmesi IRIS ’in kapsamı dışındadır.

Hem IRIS Standardını sıfırdan kurmak hem de mevcut IRIS Sistemlerini geliştirmek isteyen demiryolu endüstrisindeki üretim ve hizmet kuruluşlarına terzi hassasiyetiyle, firmaya özgü çözümlerle Danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Ayrıca, demiryolu tedarik zincirinde olan ve müşterileri tarafından tanımlanmış, üretim ve/veya  servis parçalarının üretildiği kuruluşlarda; IRIS Sistemini sıfırdan kurmak veya mevcut IRIS Sistemini geliştirmek için, dünyadaki en son gelişmeleri farklı yaklaşımlar ve uygulanabilir lokal çözümlerle Danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Sıfırdan IRIS Sistemini kurma danışmanlık hizmetimiz, 3. Taraf belgelendirme kuruluşu tarafından yapılan denetim sonucunda IRIS sertifikasının alınmasıyla sonuçlanmaktadır.

Yorumlar kapatıldı.